کامپوزیت
کامپوزیت ونیر 3 دندان قدامی

کامپوزیت ونیر 3 دندان قدامی:

شرح حال بیمار:

بیمار دارای مشکلات متعددی در دندانهایش بود. و به یک درمان جامع نیاز داشت. درمانهای پیشنهادی بازسازی دایرکت و ایندایرکت دندانها بود. بودجه بیمار محدود و بشدت از وضعیت ظاهری دندانهای قدامی خجالت زده. در اولین جلسه ویزیت تصمیم گرفته شد تا شکایت اصلی وی (دندانهای قدامی فک بالا) رفع گردد و به او یک لبخند زیبا داده شود.

دندان شماره 7 دارای روکش PFM به رنگ A3 بود و هنوز قابل نگهداری بود. و مشکل خاصی نداشت. دندانهای 8، 9 و 10 دارای کامپوزیت قدیمی بودند و انواع و اقسام پوسیدگی ها.

طرح درمان:

خارج کردن پوسیدگی ها و کامپوزیت های قدیمی و بازسازی دندان با کامپوزیت. آگاهی لازم به بیمار داده شده که بهترین درمان برای او رستوریشن غیر مستقیم فول کاور پس از این بازسازی است. اما بودجه اش این امکان را برایش فراهم نمی آورد.

همچنین دندانهای خلفی اش هم نیاز به درمان داشتند. پس این بازسازی موقت تا زمان درمان اصلی (فراهم شدن بودجه) برایش مفید میتواند باشد.

 

تصویر 2: نمای فاسیال دندانها پس از برداشتن پوسیدگی ها. پین دندان شماره 10 باید خارج گردد. کامپوزیت دیستال دندان 8 قابل قبول بود و به جای خارج سازی تمام آن تصمیم به قرار دادن کامپوزیت جدید روی آن گرفته شد. تا دندان به شکل مناسب خود بازسازی شود.

 

تصویر 3: پس از خارج سازی پین دندان 10، چیز زیادی از بافت دندان باقی نماند تا بشود روی آن کار کرد. بیلداپ کامپوزیت با پین درمان در نظر گرفته برای این دندان شد.

 

ترمیم کامپوزیت قدیمی

تصویر 4: با استفاده از یک لیزر دایود، در اطراف مارجین های پروگزیمال لثه ای پوسیدگی استفاده شد تا بزاق و خون دخالتی در قرار دادن لایه های کامپوزیت نکند.

 

تصویر 5: سه عدد پین برای نگهداری کامپوزیت کار گذاشته شد. درمان بهتر استفاده از درمان اندو و پست و روکش بود. ولی همانگونه که گفته شد بودجه بیمار خیلی محدود بود.

 

تصویر 6: نقاطی که دارای پوسیدگی ها عمیق بودند با سمان گلاس آینومر (GIC) پر شدند. با توجه به عمق برخی از این پوسیدگی ها، گلاس آینومر میتواند به سیل شدن، رمینرالیزه شدن و بازسازی تمام دنتین های تحت تأثیر قرار گرفته (affected) احتمالی باقی مانده کمک می کند.

 

تصویر 7: گلاس آینومر در سمت مزیال دندان 9 قرار داده میشود.

 

تصویر 8: گلاس آینومر با استفاده از یک قلم کامپوزیت در نواحی مورد نظر فشرده و شکل داده میشود.

 

تصویر 9: پس از اینکه کف بندی (basing) با گلاس آینومر به اتمام رسید. از اسید اچ 37 درصد به مدت 15 ثانیه روی تمام سطوح استفاده میشود. سپس شستشو و خشک کردن با پوآر هوا.

 

تصویر 10: سطح دنتین به مایع ضد حساسیت آغشته میشود و اضافات آن توسط یک ساکشن قدرتمند برداشته میشود.

 

تصویر 11: بر روی سطح ترمیم باندینگ بکار برده میشود.

 

تصویر 12: باند توسط دستگاه لایت کیور، کیور میشود.

 

تصویر 13: یک لایه نازک از کامپوزیت فلو بر روی کل دندان ها به ضخامت حداکثر 0.5 میلیمتر قرار داده میشود. موقع قرار دادن کامپوزیت اطراف پین ها باید دقت کرد. تا به خوبی فضا های خالی پر شود.

 

تصویر 14: پس از بیلداپ دنتین با رنگ A3، از یک فرز 8 پره پرداخت برای ایجاد و شکل دهی مملون ها و شیار ها استفاده میشود. (همانند یک تکنسین لابراتوار موقع پودر گذاری پرسلن).

 

تصویر 15: نمای فاسیال دندانهای 8، 9 و 10 پس از اتمام شکل دهی لایه دنتین.

 

کامپوزیت ونیر

تصویر 16: چون قرار است با روش فری هند ترمیم انجام شود. با استفاده از نوار تفلون مناطق تماس شکل داده میشوند. از مقداری تینت یا کامپوزیت سفید در لبه های دنتین ایجاد شده استفاده میشود تا هنگامیکه انامل شفاف روی آن قرار داده میشود. ظاهری بسیار طبیعی پیدا کند.

 

کامپوزیت

تصویر 17: انامل ترانسلوسنت بر روی دنتین قرار داده میشود. و با استفاده از قلم کامپوزیت شکل داده میشود.

 

تصویر 18: با استفاده از یک نوار استریپ الماسه، نواحی پروگزیمال ترمیم، صاف  میشود.

 

تصویر 19: فرایند پرداخت با استفاده از یک فرز 8 پره کارباید آغاز میشود. این فرز به خوبی سطح کامپوزیت را شکل می دهد. و تکسچر هایی طبیعی ایجاد می نماید.  هنگام استفاده از این فرز از آب فراوان باید استفاده کرد.

 

تصویر 20: در مرحله بعد از دیسک های پرداخت کامپوزیت استفاده میشود. استفاده از این دیسک ها پس از فرز باعث طبیعی تر شدن هرچه بیشتر ترمیم میشود.

 

تصویر 21: مرحله بعد استفاده مولت دیسکی شکل کامپوزیت و حرکت دادن آن بصورت افقی روی کامپوزیت است. این نوع حرکت باعث میشود تا تکسچر ها و شیار هایی که به زحمت ایجاد شده اند صاف و یکدست نشوند.

 

تصویر 22: در آخرین مرحله ی پالیش از برس سیلیکونی پالیش کامپوزیت استفاده میشود.

پیشنهاد تیم علمی کاسپین طب استفاده از پالیشر های خورشیدی کامپوزیت است.

دیسک خورشیدی کامپوزیت

 

تصویر 23: نمای فاسیال از پرداخت نهایی ترمیم.

نتیجه نهایی:

بیمار مطب را با تغییری شگرف ترک نمود.

 

منبع: dentalcompare

همچنین شاید مطالب زیر برایتان جالب باشد: